pátek 4. července 2014

TICHÁ ŽENA

Tichá žena - Harrisonová A. S. A.

Nakladatel: Beta - Dobrovský
Počet stran: 304
Rok a měsíc vydání: 05/2014

Anotace: Zdánlivě harmonické soužití Jodi a Todda v blahobytu trvá už dvacet let, nyní se však jejich vztah oacitá v kritickém bodě zlomu. On vede dvojí život. Ona si odmítá přiznat pravdu. On se rozhodne vsadit všechno na jednu kartu. Ona má ráda vyrovnané účty a už nemá co ztratit… A. S. A. Harrisonová ve své prvotině, jejíhož vydání se nedožila, mistrně rozehrává partii, kterou nelze vyhrát. Z partnerů se stávají protihráči, ze souhry zákeřný souboj. Oba mají dojem, že jsou ke svým tahům donuceni, a my střídavě nahlížíme situaci z obou perspektiv. Možná jejich jednání chápeme, možná v něm s úlekem nacházíme tak trochu sami sebe, ale rozhodně s napětím sledujeme vývoj na šachovnici, ačkoliv se zdá, že výsledek známe od samého začátku.

Jodi a Tod spolu žijí už hodně dlouho. Jejich soužití je téměř harmonické nebo se tak alespoň všem přátelům navenek zdá. Jodi se nikdy nechtěla vdát a Tod nikdy nebyl zrovna monogamní. Nevymstí se Jodi jednoho krásného dne její odpor k vdavkám a nevymstí se Todovi jednoho krásného dne jeho přelétavost? Vždy se vrací domů ke své milované partnerce, ale co až nebude mít tu možnost, co až o to Jodi přestane stát? Nebo nepřestane?

Název knihy odpovídá tomu, co se dozvíme uvnitř. Tichá žena je o tiché ženě. O takové, která se nikdy nevzbouří, nenadává, neporoučí, respektuje cokoli, co jí její drahý předloží, toleruje vše, co se mu povede vytvořit a vymyslet. Jenže všichni víme, že tichá voda břehy mele.

Skvělý psychologický román, postavy jsou rozebrány do detailu, víme co si myslí, proč si to myslí, jak a na základě čeho jednají. Kapitoly jsou členěny na "on" a "ona", takže události vidíme z pohledu obou stran a můžeme si tak udělat lepší obrázek situace.

Příběh o duševní šikaně a o tom, že bolest na duši je kolikrát o moc horší, než bolest na těle. Dílo o vině, o pomstě, o mezilidských vztazích. Kniha se moc dobře četla a celou dobu udržela mou pozornost, jak to jen s tím naším ústředním párem nakonec dopadne.

Za poskytnutí recenzního výtisku moc děkuju nakladatelství Beta.

Žádné komentáře:

Okomentovat