pátek 13. listopadu 2015

RC: TRÉNINK MISTRŮ IMPROVIZACE + BUĎTE MISTRY IMPROVIZACE

Trénink mistrů improvizace
Autor: Vasquez Martin a kolektiv
Formát / stran: 14×21 cm, 184 stran
Datum vydání: 13.05.2015
Vydáno: Grada

Anotace: Přinášíme vám hry k tréninku improvizace v mluveném projevu, prezentacích, ve veřejném vystupování a v mezilidské komunikaci. Tuto knihu jistě ocení všichni fanoušci improvizace, ale i ti, kteří veřejně vystupují, pracují v kreativních profesích, vyučují nebo lektorují, a studenti uměleckých škol. Improvizační cvičení jsou jako recepty. Na papíře vypadají strašně nudně. A co hůř, nedá se k nim připojit lahodný obrázek jídla. Je to prostě souhrn slov a vět, takže když knihou listujete, nevidíte nic zajímavého. Jakmile se však do improvizačních cvičení se svými hráči, žáky nebo kolegy pustíte, zažijete mnohá dobrodružství. To, co se na papíře zdá být nudné, se během hry stává velkým zážitkem. A navíc vás mnohému naučí: jak být plně přítomný, pozorný a schopný reagovat. Tento soubor cvičení může samozřejmě sloužit také jako inspirace pro vaše tréninky komunikačních dovedností, teambuildingy nebo arteterapeutické skupiny, je však nutné podotknout, že nejlépe slouží samotnému tréninku.

Buďte mistry improvizace
Autor: Vasquez Martin, Nevolová Monika
Formát / stran: 14×21 cm, 120 stran
Datum vydání: 19.04.2013
Vydáno: Grada

Anotace: Obdivujete pohotové hlášky svých oblíbených filmových hrdinů, ale vám se stává, že vtipná odpověď vás napadne až o pět minut později? Máte za úkol vymyslet několik kreativních řešení, ale nedaří se? Jste fanouškem improvizačních show a chcete si to také vyzkoušet? Kniha Buďte mistry improvizace vás prostřednictvím praktických cvičení naučí základním principům improvizace v mluveném projevu, v prezentacích a obecně v mezilidské komunikaci. Získáte nástroje, jak vtipně reagovat, jak překonat neočekávané situace, jak z nich vyjít jako vítěz. Vyzkoušíte si, jak rozvíjet téma a budovat příběhy tam, kde je jejich největší síla. Autor publikace, Martin Vasquez, je nejen zakladatel České improvizační ligy a člen improvizačního divadla JUST! IMPRO, ale především trenér a kouč v oblasti improvizace, rétoriky a veřejného vystupování s vlastní patnáctiletou praxí. Tuto knihu jistě ocení nejen fanoušci improvizace a ti, kdo veřejně vystupují nebo pracují v kreativních profesích, ale je určena především vám všem, kteří máte potřebu se rozvíjet a experimentovat.


Dnes nás čeká recenze na dvě knížky zabývající se improvizací od nakladatelství Grada.

BUĎTE MISTRY IMPROVIZACE je jakási příručka, popisující nám improvizování z psychologického hlediska. Dozvíme se, k čemu se nám improvizace hodí, jaké nás čekají na cestě překážky, jak improvizovat a improvizační desatero.

Je členěná do kapitol, čitelná, žádné odbornosti, vše srozumitelné a vysvětlené na známých skutečnostech. Najdeme tu odrážky cvičení, tipy, pro vědátory a varování, které vypíchnou to důležité. Jsou zde i jednoduché ilustrace a kresbičky, sloužící k pochopení tématu.TRÉNINK MISTRŮ IMPROVIZACE je knížka sto dvaceti cvičení. Žádné povídání kolem, jen cvičení a, nazvala bych to snad i lépe, hry. Vtipné, veselé situace, kdy si to pěkně procvičíte s přáteli a pak budete připraveni naprosto na cokoli. Najdeme zde cvičení, která nás naučí:
  • jak se nenechat zaskočit
  • jak vždy pohotově zareagovat
  • jak přijít s originálními nápady

A nevím jak vy, ale všechno tohle já bych vcelku uvítala. U každého úkolu najdeme počet hráčů, čas, popis, co tím sledujeme, zpětnou vazbu, konkrétní příklad použití v praxi. Je zde ještě rozdělení dle zaměření činnosti:
  • warm-up
  • pozornost a pohotovost
  • synergie a spolupráce
  • kreativita a storytelling
  • rétorika a humor

Myslím si, že improvizace k blogování a psaní vcelku patří, vlastně k jakémukoliv tvořivému a kreativnímu fungování. Člověk kolikrát musí improvizovat i v běžném životě a když ví, jak na to, není to takový stres (nevím, jak vy, ale já improvizovat moc neumím, a když jsem k tomu donucena, je z toho spíš trapas ...).

Dalším plusem je, že knihy jde použít na různých akcích (párty, teambuilding apod.) jako zábavnou formu seznámení, sblížení, pobavení. Jak jste na tom vy? Klidně mi i nějakou vtipnou situaci popište, budu ráda, zasmějeme se vám společně ;)

Žádné komentáře:

Okomentovat