úterý 5. srpna 2014

OHEŇ

Oheň - Elfgrenová Sara B., Strandberg Mats

2. díl trilogie
Nakladatel: Fortuna Teen
Počet stran: 640
Rok a měsíc vydání: 04/2013

Anotace: Mrazivý a nelítostný příběh ze Švédska. Napětí stoupá v Engelsforsu. Vyvolené mají začít druhý ročník na gymnáziu. Celé letní prázdniny tajily dech v očekávání dalšího tahu démonů. Hrozba však přijde z místa, které by nikdy nepředpokládaly. Je čím dál zřejmější, že v Engelsforsu je cosi velmi, velmi zvrácené. Minulost se spřádá se současností. Živí potkávají mrtvé. Vyvolené jsou svazovány čím dál těsněji k sobě a opět si musí připomenout, že magie nemůže zhojit nešťastnou lásku nebo spravit zlomená srdce.

Dívky se popraly s první hrozbou, která je potkala, docela úspěšně. Teď se však blíží ještě větší zlo. Musí zabránit démonům, aby si otevřeli dveře do jejich světa. Bohužel to však vypadá, že démoni mají pomocníky, za to dívky nejen že jsou na vše samy, ale ještě jim spousta lidí kolem škodí, jak jen je to možné. Pomohou si navzájem nebo se odkloní jedna od druhé a nechají se tak jednoduše oslabit?

Na úvod musím říct, že druhý díl je ještě tlustší, než první, což by mohlo hned zkraje někoho odradit. Přece jen, ne každý je na takové bichle a i já jsem se bála, že to bude prázdné vyplňování stránek a kde nic tu nic. Ale co se mě týká, dvojka je ještě o kousek lepší než jednička, takže zklamání se nedostavilo, spíše naopak. Pokud bude Kruh jako film úspěšný, myslím, že se s Ohněm máme určitě v kině na co těšit. 

Moc se mi líbilo, že je opět velká část věnovaná jednotlivým děvčatům a jejich životům. Neslouží to jen jako výplň, ale uděláme si díky tomu o každé z nich docela detailní obrázek, který nám kolikrát pomůže pochopit, proč která jedná tak, jak jedná, co jí k tomu vedlo a jestli je to odůvodněné či nikoliv. Hodně jim taky odpustíme, když víme, co mají za sebou a sama před sebou jsem pak kolikrát omlouvala jejich chování.

Autorka se věnuje jednotlivým vztahům mezi dívkami a vytváří různá spojenectví, nečekaná přátelství, pochopení, ale i nepřátelství, závist, různé drobné msty a podobně. V těchto vztazích došlo v pokračování k vývoji a i během celé knihy se mění.

Ohledně pointy, která mi přišla v jedničce nějak moc hrrr narychlo, je ve dvojce moc pěkně vymyšlená, zpracovaná a více promyšlená. Nadpřirozené schopnosti dívek jsou použity přiměřeně a i stejně tak i ostatní nereálno je povedeně využito. Těším se na podzim na třetí díl.

Za recenzní výtisk moc děkuju nakladatelství Fortuna Libri.

Žádné komentáře:

Okomentovat