čtvrtek 31. ledna 2019

V ZNAMENÍ AMETYSTU

V znamení ametystu
Majka Danihelová 

Počet stran: 440
Nakladatelství: CooBoo
ALBATROS MEDIA SK

Anotace: Sedemnásťročná Meggie je celkom obyčajné dievča, ktoré má rado volejbal, kamošov a svojho uleteného bratranca. Jedného dňa sa však na oblohe zjavia zvláštne fialové vlny, zaútočí na ňu bojovníčka s očami čiernymi ako najhlbšia temnota sveta a zachráni ju zvláštna starena s palicou, na ktorej ožívajú čudesné ornamenty. Meggie sa razom ocitne v prapodivnom Ametystovom lese, ktorý doteraz poznala len z maminho rozprávania. Obdivovala svet plný víl bez krídel, prísnych pravidiel a temných tajomstiev. Považovala ich však len za výplody fantázie. No Ametystový les je skutočný. Prírodné spoločenstvo víl a voktarianov v ňom žije pod ochranou Ametystového lampáša, ktorý ich chráni pred nezvanými hosťami a udržuje mier a pokoj. Meggie sa v tomto fantastickom svete neocitla náhodou. Nie všetkým členom Lesnej rady ide o dobro spoločenstva a Meggie sa snaží pred svojím pravým poslaním utiecť. Spoločníkmi jej budú noví priatelia a zápisky mŕtvej mamy. Ponorte sa do fantastického sveta mladej slovenskej blogerky Majky Danihelovej. Objavte čaro príbehu, ktorý doteraz koloval len zákutiami blogerského vesmíru a konečne uzrel svetlo sveta ako skutočná kniha.

Meggie odjakživa obklopovali záhady. Najprv to bola čudná smrť rodičov, neskôr jej červené vlasy, ktoré nešli nijako ostrihať, alebo jej nevysvetliteľné liečiteľské schopnosti. Ale i napriek tomu, sa jej podarilo žiť vcelku normálny životom. Hráva volejbal, má priateľky a pošahaného bratranca, ktorého ľúbi nadovšetko. 

Avšak, všetko sa zmení v tom momente, keď zazrie fialové vlny a nedopatrením sa dostane do Ametystového lesa. Najprv je skeptická a domnieva sa, že všetko si naplánoval jej bratranec ale ako čas plynie, zisťuje, že všetko je až strašidelne reálne.

Reklama je silná vec, nehovoriac o tom, že túto knihu obkolesovali pozitívne hodnotenia a rozprávalo sa o nej na celom internete. Jednoducho, V znamení ametystu je celkom overhyped a overhyped = vysoké očakávania, takže teraz nastáva otázka, stála za to?

Rada by som začala samotným nápadom a dejom. Nápad a autorkin svet má potenciál ale pri spracovaní to už tak skvelé nie je. Celá kniha mi príjde napísaná prvoplánovo s veľmi chabou úpravou. Nehovoriac o kostrbatých opisoch a dialógoch, znejúcich až ušidrásajúco nerealisticky a opísano z wattpadu.Vďaka hlavnej hrdinke som mala niekoľkokrát neuveriteľnú chuť knihu odložiť a najlepšie nikdy sa k nej nevrátiť. Meggie je charakterovo plochá, nudná a ničím nevytŕčajúca z radu klišé YA hrdinov. Nehovoriac o jej nevyspelosti. 

Aby som pridala niečo pozitívne na záver - osobne sa mi páčil koniec, ale neviem či siahnem po druhom dieli. 

Ema

Žádné komentáře:

Okomentovat