pondělí 5. září 2016

RC: NEDEJ SE

Nedej se
Rainbow Rowellová


Nakladatel: YOLI
Rok a měsíc vydání: 2016/08
Počet stran: 496

Anotace: Nedej se je příběh duchařský, milostný i detektivní. Je v něm přesně tolik líbání a povídání, kolik v knížkách Rainbow Rowellové čekáte – ale mnohem, mnohem víc nestvůr. Staletá proroctví předpověděla příchod Největšího mága, který díky své obrovské moci zachrání kouzelnický svět před ničivým zlem. Smůla je, že Simon Snow je nejhorší Vyvolený, jakého kdy kdo vyvolil. Svými kouzly většinou nadělá víc škody než užitku, a tak se radši ohání mečem a čarování nechává na své nejlepší kamarádce. Svět, který má zachránit, nad ním ohrnuje nos. A v boji s tajemným Zlořádem Pletichou se Simon za posledních sedm let taky moc nevyznamenal… Teď ho čeká poslední rok na Watfordské škole magických umění – možná taky poslední rok jeho života – a on si ho nenechá zkazit ani tím, že mu jeho příšerný, zákeřný, nafoukaný upírský spolubydlící Baz nejspíš přebral holku. Jenomže Baz udělal něco ještě záludnějšího. Beze stopy zmizel. A Simon nebude mít klid, dokud téhle záhadě nepřijde na kloub.

Tak tady mě hned na první pohled zklamala obálka. Po přečtení vidím takových možností, jak se šlo na přebalu vyřádit, ale ne, kromě toho hradíku / zámečku / prostě stavby dole, je to docela neidentifikovatelné a neuchopitelné a nijaké a nelíbí se mi to. To by bylo na úvod s kritikou. Protože dál už jí moc nebude.

Od Rainbow jsem četla Fangirl, která má na tuto knihu jakousi návaznost, kdo četl ví, kdo nečetl, zjistí si. Trochu jsem se bála, opět, podobnosti s Harrym. Nevím, jestli je to už zaujatost, ale podle mě, naprosto každá knížka, kde bude kouzelník, v lidech evokuje HP. Takže se to stalo i tady. Kluk, bez rodičů, vyvolený, nejsilnější, trojice dva kluci a holka, škola magie. No prostě. Ale nezní to tak špatně, jak se vám na první pohled zdá, fakt! Nějaké ty společné reálie by se našly, plus ještě docela zásadní podobnost v pár věcech s Železnou zkouškou (další Yoli knížka), ale je tam milion věcí, ve kterých se liší, takže nebojte, není to Harry devět.

Najdeme tu charakteristický styl psaní autorky. Takový ten sakrasticko-vtipný, co jsem měla ráda už třeba u Eleanor a Parka. A taky to, co jsem měla ráda už tehdy, kdy se dozvídáme jednu situaci z pohledu více postav a většinou nám to přinese nový náhled na věc nebo zjistíme, že názor první osoby byl vcelku zcestný, hlavně co se vztahových věcí týče a je to často přesně obráceně. A vtipně.

Máme tu i trochu té magie, kouzlení, čarovných zápletek, ale samozřejmě i lásku a vztahy, a to buď přátelské (já chci mít za kámošku Penny!) nebo romantické (heterosexuální, homosexuální, na své si tu přijde každý). Děcka jsou zmatená, nerozumí sobě, nerozumí ostatním, jak to sakra s tou zamilovaností funguje, povedené dialogy, povedená zamyšlení, tohle hodnotím hodně pozitivně, to autorka umí. A musím zopakovat, ještě nás u toho pobaví. 

Docela škola, že to Pottera nepřipomíná víc, třeba v tom, že by to byla série. Přečetla bych si ji, fakt.

4 komentáře:

 1. Nedej se se mi strašně moc líbilo! :) První polovina byla sice totální kopie HP, ale v té druhé autorka odbočila a hned to bylo originální. Navíc to byla opravdu sranda, neskutečně jsem si četní užila :) Super recenze!

  OdpovědětVymazat
 2. Já si pamatuju, jak jsem četla Fangirl, že mi ten příběh přišel zajímavý :D Ale jak to u nás teď vyšlo, tak mě to ale tolik neláká... Ačkoliv to zřejmě bude mým čtecím blokem a nedostatkem času, řekla bych :D I přesto to vypadá fajn :) Hlavně ale musím říct, že třeba mě se ta obálka fakt líbí - je jednoduchá a hezká, ačkoliv je fakt, že jsem tu knížku nečetla :D

  OdpovědětVymazat
 3. To mas asi jako s Magisteriem... Tam mas taky takoveho polovicniho sirotka, ktery ma ve skole kouzelniku kamarada a kamaradku.... bla bla bla, kazdy zname... proste porad HP :-D ale co se mi libilo, tak byl Napul zivy, i kdyz opet sirotek, tak rozhodne to stalo za to... :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Naprosto úžasná recenze jako vždy :D :) Sice jsem tuto ani Fangirl nečetla, ale určitě to nemusí být špatné :)

  OdpovědětVymazat