neděle 27. září 2015

RC: SLADKÝ ŽIVOT BEZ CUKRU


Sladký život bez cukru
Sarah Wilsonová

8týdenní detoxikační program a kuchařka
Nakladatel: Beta - Dobrovský
Rok a měsíc vydání: 2015/05
Počet stran: 216

Anotace: Jedna z nejpozoruhodnějších populárně-naučných knih o zdravé výživě poslední doby. Trochu příručka paleo stravy, trochu osobní příběh, hodně fundovaných informací o metabolismu cukru i o poruchách, jež v organismu vyvolává, mnoho překvapivých fakt i krásných fotografií. Ultramoderní kuchařka v rustikálním stylu, v níž pozadí k pokrmům nové doby tvoří dřevo a omlácená omítka. Dílko hipsterské generace pro všechny, koho už otravují škatule, zatvrdlé formy a nefunkční pravidla, kdo se chtějí vymanit z otroctví včetně závislosti na cukru; pro lidi - tedy strávníky - toužící po svobodě, vitalitě a zdraví ze skvělého jídla mimo všechny tabulky a katalogy. Kniha, jejíž každá stránka vás bude bavit.

Knížka bych rozdělila na dvě části. První je povídání a druhou je kuchařka, 108 receptů bez cukru. Proti vaření bez cukru nic nemám, je to super a proč ne. Ale na kuchařky moc nejsem, od toho je google. Co se mi ale hodně líbilo, je to povídání. Osmitýdenní detoxikační program? Boží! Pojďte do mě!Nejdříve nám autorka řekne vlastní příběh, proč a jak s cukry přestala. Ono se to řekne, přestat, ale není to jen tak, že se ze dne na den rozhodneme a je vymalováno, to mi věřte (tedy spíše autorce). Je to běh na dlouho trať a čeká nás mnoho úskalí. S touto knihou se nám dostane rad a pomoci v nejčastějších situacích, co nám mohou potkat. 


Jsem člověk otevřený mnoha nápadům, cestám a nejsem v jídle extrémista. Nerada se hádám s vegany a vegetariány, když si chce někdo jíst raw food, je to jeho volba, když někdo jí denně kilo masa, taky jeho možnost, co je nám po tom. Takže když se ke mě dostane nějaká takováto zaručená varianta, jak se stravovat, přiznám se rovnou, že do toho nepůjdu naplno. Tyhle knížky beru spíše tak, že si z nich vyberu to, co se zdá vhodné a dobré mě a ostatní ať si to udělají, jak oni sami chtějí. Rozhodně se nemám v plánu vzdát ovoce, v kterém prostě cukr je a je ho tam hodně, ale na druhou stranu je jasně super poradit se a vynechat ho někde jinde, jak se tu můžeme dočíst.


Dozvíme se, čím cukr nahradit, jak na chutě, určitě nám půjde snadněji hubnutí, poradíme se o duševní rovnováze a přístupu k jídlu, budeme pozorněji číst etikety na potravinách, vyhneme se Coca Cole a spoustu dalších užitečných rad. Navíc je vše naprosto nádherně graficky upravené, nadpisy, odrážky, barevné rámečky, doplňující obrázky, ilustrace, krása pohledět.Jak jste na tom s cukrem vy?

Žádné komentáře:

Okomentovat