čtvrtek 21. března 2019

RC: AKO SA ZAMILOVAT DO BLÁZNA

hostující článek

Ako sa zamilovať do blázna
Rebekah  Crane

Vydavateľstvo: Yoli
Rok vydania: 2018
Počet strán: 270

Anotácia: Šestnásťročná Zander Osbornová žije vo vlastnom svete a očividne sa trápi. Jedného dňa jej rodičia oznámia, že ju prihlásili do tábora Padova, päťtýždňového programu pre problémových tínedžerov. 

Zander tam nezapadá, alebo si to aspoň myslí. Pre svojich spolutáborníkov má len jedno označenie: blázni. Väčšina z nich nemá ďaleko od diagnózy. Je tam napríklad Cassie, jej spolubývajúca, ktorá sama seba opisuje ako manicko-depresívno-bipolárno-anorektickú, alebo Grover Cleveland (áno, ako ten americký prezident), milý, ale konfliktný chlapec, ktorý čaká, že sa uňho prejaví schizofrénia. Pravdepodobne sa ani jeden z nich nemýli. V tábore je aj Bek, očarujúci patologický klamár.


Popri skupinových „zverapiách“ a zakázaných nočných vychádzkach vznikajú nepravdepodobné priateľstvá a ako michiganské leto graduje, štyria tínedžeri postupne odhaľujú svoje tajomstvá. Zander priťahuje komplikovaný Grover a ona začne uvažovať, či môže byť ešte šťastná. No ak sa má dať znovu dokopy, musí si najprv upratať v hlave.Zander je klasický typ teenedžera, ku ktorému nebol život vždy fér. Prežila si svoje a nechce o tom rozprávať, čo sa aj dalo čakať. V tábore spoznáva ďalších ľudí ako je ona, ibaže si to nechce priznať. Stretne tu aj Glovera, chlapca, ktorý sa snaží zapamätať si každý okamih a aj Cassie, s ktorou si v prvej chvíli nepadla veľmi do oka. Časom si začne uvedomovať, že Cassie ju potrebuje. No pravda je opakom...

Úžasná kniha. To bol môj prvý dojem po jej dočítaní. Stránky som hltala jednu za druhou, čo značí o tom, že bola pútavo napísaná. Rýchlo som sa stotožnila s autorkiným štýlom písania. O tom svedčí aj to, že knihu som prečítala za jeden deň! A to sa mi nestalo už veľmi dlho.

Trochu mi vadilo, že sa celý dej odohrával v takých kolieskach. Áno dalo by sa to čakať. Veď čo iné by sa dalo robiť v letnom tábore ak nie stále to isté? Ocenila by som, keby sa autorka trochu odpútala od táborových aktivít a rozbila to niečím, čo by nikto nečakal. Akurát na to je upútaný koniec, ale nieka akcia by sa hodila aj do stredu knihy.

Taktiež ma mrzí, že sa viacej nerozvinuli vedľajšie postavy ako napríklad Hannah, Katie alebo Dori, možno aj animátori. Výslovne mi to v niektorých pasážach chýbalo. Určite by som pridala ešte jednu alebo dve postavy. Ani nie na všetky hlavné postavy sa dostatočne upínala pozornosť. Na to, že sú to hlavné postavy, autorka sa im málo venuje. Žiada sa mi tam viacej do popredia Bek a vzťahy okolo neho.

Toľko ku kritike. Páčili sa mi však životné príbehy postáv a rada by som sa o nich dozvedela viacej. Veľmi sa mi páčilo, ako sme mohli sledovať vývoj Zander, Cassie a aj Glovera. Ich postupné odhalovanie pravdy a vzájomné spoznávanie sa. Krásne vidieť ich duševný vývin a vyrovnávanie sa s pravdou.

Čitateľ si postupne začne uvedomovať, že to nie je klasická romanca. Príbeh sa neupriamuje tak na romantickú linku, ako na budovanie priateľstva a priateľstvo samotné. Človek si počas čítania začne uvedomovať veľa dôležitých vecí, ktoré má v živote. Začne si ich viacej vážiť a zamyslí sa nad vážnejšími témami, nad ktorými by len tak nerozmýšľal. Nie je to klasická oddychovka, no ja ju hodnotím naozaj vysoko.

Zamilovala som si aj grafickú časť knihy. Páči sa mi, ako je aj dej rozdelený na šesť lekcií, ktoré decká dostávajú a pritom plynie neporušene. O obálke ani nehovoriac! Je nádherná a milujem ju!
V skratke odporúčam každému, komu sa páčia knihy od Anabel Pitcher, ale ak knihy Vymyslela som si ťa a Listy do neba.

Tereza
----------------

Volám sa Tereza a môj život ukýva nie len knihy, ale aj veľa ďalších vecí, o ktoré by som sa rada podelila. Čítam už od naozaj útleho detstva. Kým som nerozoznala jednotlivé písmenká, dovtedy mi čítali rodičia. Knihy sú neoddeliteľná súčasť môjho života tak, ako každého knihomoľa. Takmer niet dňa, kedy by som niaku knihu nemala v ruke. To sú naozaj výnimočné situácie. Som dychtivá spoznávať nových autorov aj ich diela. Nečudo, že mám doma stále menej a menej miesta na pohyb. Okrem čítania rada kreslím a maľujem. Inšpiráciu na kresby hľadám práve v knihách. Kreslím všetko možné, od krajiny, cez portréty a zátišia, až po zvieratká alebo hocičo, čo mi prenesie ruka na papier. Taktiež zbožňujem šport. Zrejme ste ešte nepočuli o plutvovom plávaní. Plávam už od siedmich rokov a päť rokov už aj pretekám. Vyšplhala som sa celkom vysoko, no ani pri neúspechu sa nevzdávam a pracujem ešte viac.

Žádné komentáře:

Okomentovat